C0805C475M9PACTU
Manufacturer No:
C0805C475M9PACTU
Datasheet:
C0805C475M9PACTU
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Product Attribute
Capacitance
4.7µF
Temperature Coefficient
X5R
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm X5R
Package / Case
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)
Features
Voltage - Rated
6.3V
Packaging
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C