C0603C330G5GACTU
Manufacturer No:
C0603C330G5GACTU
Manufacture:
KEMET
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C0603C330G5GACTU
Description:
CAP CER 33PF 50V C0G/NP0 0603
Product Attribute
Features
Low ESL
Voltage - Rated
50V
Packaging
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
33pF
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm C0G
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)