C0603C102K5RALTU
Manufacturer No:
C0603C102K5RALTU
Manufacture:
KEMET
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C0603C102K5RALTU
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Part Status
Active
Applications
Bypass, Decoupling
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm X7R SnPb
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)
Features
Voltage - Rated
50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
1000pF