C0402C222J3RACAUTO
Manufacturer No:
C0402C222J3RACAUTO
Manufacture:
KEMET
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C0402C222J3RACAUTO
Description:
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402
Product Attribute
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
2200pF
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Applications
Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Auto X7R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Ratings
AEC-Q200
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)
Features
Voltage - Rated
25V
Packaging
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%