C0402C106M7PAC7867
Manufacturer No:
C0402C106M7PAC7867
Manufacture:
KEMET
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C0402C106M7PAC7867
Description:
CAP CER 10UF 4V X5R 0402
Product Attribute
Features
Voltage - Rated
4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Capacitance
10µF
Temperature Coefficient
X5R
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
SMD Comm X5R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)