ALC10A331DF500
Manufacturer No:
ALC10A331DF500
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ALC10A331DF500
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
In Stock
291 pcs On sales
Product Attribute
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
3.75A @ 10kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
492mOhm @ 100Hz
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Series
ALC10
Voltage - Rated
500V
Ratings
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Impedance
366 mOhms
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
330µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
2.14A @ 100Hz