ALC10A181DC550
Manufacturer No:
ALC10A181DC550
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ALC10A181DC550
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 550V SNAP-IN
In Stock
147 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Series
ALC10
Voltage - Rated
550V
Ratings
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Impedance
1.694 Ohms
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
180µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.5A @ 100Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
2.34A @ 10kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.94Ohm @ 100Hz