SP30U-48S
Manufacturer No:
SP30U-48S
Manufacture:
Kaga Electronics USA
Package:
Datasheet:
SP30U-48S
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 30W
Product Attribute
Approvals
CE, cUL, TUV, UL
Voltage - Output 4
Efficiency
78%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
30W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.88" L x 3.11" W x 1.30" H (124.0mm x 79.0mm x 33.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
48V
Series
SP30U (30W)