500R15N101JV4T
Manufacturer No:
500R15N101JV4T
Manufacture:
Johanson Dielectrics, Inc.
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
500R15N101JV4T
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0805
Product Attribute
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Style
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Capacitance
100pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Series
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)
Ratings
Voltage - Rated
50V
Features
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)