IL-FPR-32S-HF-N1
Manufacturer No:
IL-FPR-32S-HF-N1
Manufacture:
JAE Electronics
Package:
Datasheet:
IL-FPR-32S-HF-N1
Description:
CONN FPC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Mating Cycles
Dielectric Material
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
32
Actuator Color
White
Current Rating (Amps)
0.5A per Contact
Cable End Type
Tapered
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Finish
Gold
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Pitch
0.020" (0.50mm)
Flat Flex Type
FPC
Contact Finish Thickness
Series
IL-FPR
Voltage Rating
50V