FF02S29SV1
Manufacturer No:
FF02S29SV1
Manufacture:
JAE Electronics
Package:
Datasheet:
FF02S29SV1
Description:
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A
Series
FF02S
Voltage Rating
50V
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Locking Feature
Flip Lock
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.12mm
Housing Color
White
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Mating Cycles
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
29
Actuator Color
Black
Current Rating (Amps)
0.35A per Contact
Cable End Type
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Finish
Gold
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Pitch
0.012" (0.30mm)