FA5B040HP1
Manufacturer No:
FA5B040HP1
Manufacture:
JAE Electronics
Package:
Datasheet:
FA5B040HP1
Description:
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM SMD
In Stock
35 pcs On sales
Product Attribute
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Locking Feature
Flip Lock
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
Mating Cycles
20
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type
Board Edge, Cutout
Number of Positions
40
Actuator Color
White
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact
Cable End Type
Tapered
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Finish
Gold
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Pitch
0.020" (0.50mm)
Flat Flex Type
FPC
Contact Finish Thickness
Series
FA5
Voltage Rating
50V