IXFA4N100P
Manufacturer No:
IXFA4N100P
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXFA4N100P
Description:
MOSFET N-CH 1000V 4A D2PAK
Product Attribute
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-263 (IXFA)
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1456pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4A (Tc)
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.3Ohm @ 2A, 10V
Series
HiPerFET™, PolarP2™
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)