PCN10HD-16P-2.54DSA(77)
Manufacturer No:
PCN10HD-16P-2.54DSA(77)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Package:
Datasheet:
PCN10HD-16P-2.54DSA(77)
Description:
CONN DIN HDR 16POS PCB GOLD
Product Attribute
Style
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
PCN10
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Features
Contact Finish Thickness
Packaging
Bulk
Number of Positions Loaded
All
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Mounting Type
Through Hole
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
2A