PCN10C-20S-2.54DSA(92)
Manufacturer No:
PCN10C-20S-2.54DSA(92)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Package:
Datasheet:
PCN10C-20S-2.54DSA(92)
Description:
CONN DIN RCPT 20POS PCB GOLD
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Mounting Type
Through Hole
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
2A
Style
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
PCN10
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C