PCN10-44P-2.54DS(72)
Manufacturer No:
PCN10-44P-2.54DS(72)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Package:
Datasheet:
PCN10-44P-2.54DS(72)
Description:
CONN DIN HDR 44POS PCB RA GOLD
In Stock
358 pcs On sales
Product Attribute
Termination
Solder
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Number of Positions
44
Pitch
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
2A
Style
B
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
PCN10
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C