HIF3HA-40DA-2.54DSA(71)
Manufacturer No:
HIF3HA-40DA-2.54DSA(71)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Package:
Datasheet:
HIF3HA-40DA-2.54DSA(71)
Description:
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
In Stock
57 pcs On sales
Product Attribute
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
3A
Series
HIF3H
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Features
Polarizing Key
Voltage Rating
300VAC
Mated Stacking Heights
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
General Purpose
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
40
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)