M50-3200445
Manufacturer No:
M50-3200445
Manufacture:
Harwin Inc.
Package:
Datasheet:
M50-3200445
Description:
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD PCB R/A
In Stock
840 pcs On sales
Product Attribute
Contact Shape
Square
Number of Positions
8
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Gold
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Style
Board to Board or Cable
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
1A
Series
Archer M50
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Tube
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.136" (3.46mm)