51S30-01-1-12N
Manufacturer No:
51S30-01-1-12N
Manufacture:
Grayhill, Inc.
Package:
Datasheet:
51S30-01-1-12N
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Product Attribute
Index Stops
Continuous
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Depth Behind Panel
18.77mm
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions
12
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
115V
Angle of Throw
30°
Voltage Rating - DC
28V
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.45mm Dia
Actuator Length
9.53mm