51S30-01-1-11N
Manufacturer No:
51S30-01-1-11N
Manufacture:
Grayhill, Inc.
Package:
Datasheet:
51S30-01-1-11N
Description:
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Product Attribute
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions
11
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
115V
Angle of Throw
30°
Voltage Rating - DC
28V
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.45mm Dia
Actuator Length
9.53mm
Number of Poles per Deck
1
Number of Decks
1
Operating Force
5.761 ~ 17gfm
Series
51
Circuit per Deck
SP11T
Features
Shaft and Panel Sealed
Contact Material
Index Stops
Fixed
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Depth Behind Panel
18.77mm