51AT30-01-1-12N-F
Manufacturer No:
51AT30-01-1-12N-F
Manufacture:
Grayhill, Inc.
Package:
Datasheet:
51AT30-01-1-12N-F
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Product Attribute
Angle of Throw
30°
Voltage Rating - DC
28V
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.45mm Dia
Actuator Length
9.53mm
Number of Poles per Deck
1
Number of Decks
1
Operating Force
5.761 ~ 17gfm
Series
51
Circuit per Deck
SP12T
Features
Process Sealed
Contact Material
Index Stops
Fixed
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Depth Behind Panel
18.77mm
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions
12
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
115V