4C.02.9.012.0050SPA
Manufacturer No:
4C.02.9.012.0050SPA
Manufacture:
Finder Relays, Inc.
Package:
Datasheet:
4C.02.9.012.0050SPA
Description:
RLY INTERFACE MOD DPDT 8A 12V
In Stock
30 pcs On sales
Product Attribute
Release Time
10ms
Series
4C
Mounting Type
DIN Rail
Features
Diode, Lighted Indicator
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Packaging
Bulk
Switching Voltage
440VAC - Max
Relay Type
General Purpose
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Must Operate Voltage
8.8 VDC
Seal Rating
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Current
40mA
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Rating (Current)
8A