HLMP1790C2R0
Manufacturer No:
HLMP1790C2R0
Manufacture:
Everlight Electronics Co Ltd
Package:
Datasheet:
HLMP1790C2R0
Description:
LED SS GRN DIFF LO CURR PCB 3MM
Product Attribute
Color
Green
Wavelength - Peak
585nm
Series
HLMP-17xx
Millicandela Rating
2mcd
Current
25mA
Lens Size
3.00mm Dia
Lens Type
Diffused, Tinted
Packaging
Bulk
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Viewing Angle
50°
Voltage Rating
2V