10SCM006010
Manufacturer No:
10SCM006010
Manufacture:
Essentra Components
Package:
Datasheet:
10SCM006010
Description:
SHOULDER WASHER 6.1MM ID 12.2MM
Series
MicroPlastics, SC
Material
Nylon
Part Status
Active
Diameter - Inside
0.240" (6.10mm)
Diameter - Shoulder
0.315" (8.00mm)
Length - Below Head
0.394" (10.00mm)
Thickness - Overall
0.079" (2.00mm)