10SCM006006
Manufacturer No:
10SCM006006
Manufacture:
Essentra Components
Package:
Datasheet:
10SCM006006
Description:
SHOULDER WASHER 6.1MM ID 12.2MM
Product Attribute
Diameter - Shoulder
0.315" (8.00mm)
Length - Below Head
0.236" (6.00mm)
Thickness - Overall
0.079" (2.00mm)
Thread/Screw/Hole Size
Series
MicroPlastics, SC
Material
Nylon
Part Status
Active
Diameter - Inside
0.240" (6.10mm)