TG2016SBN 40.0000M-TCGNNM3
Manufacturer No:
TG2016SBN 40.0000M-TCGNNM3
Manufacture:
Epson
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
TG2016SBN 40.0000M-TCGNNM3
Description:
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ SNWV
Product Attribute
Base Resonator
Crystal
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Type
TCXO
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Output
Sine Wave
Frequency Stability
±500ppb
Series
TG2016SBN
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Function
Current - Supply (Max)
2mA
Frequency
40MHz