B59980C0080A051
Manufacturer No:
B59980C0080A051
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
B59980C0080A051
Description:
PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL
Product Attribute
Ratings
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Approvals
UR, VDE
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance - 25°C (Typ)
25 Ohms
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
50mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
1A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
80V
Package / Case
Radial, Disc
Thickness (Max)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
Series
Current - Trip (It)
110mA