RFS-25V471MJ6#5
Manufacturer No:
RFS-25V471MJ6#5
Manufacture:
Elna America
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RFS-25V471MJ6#5
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
In Stock
214 pcs On sales
Product Attribute
Applications
Audio
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
25V
Series
RFS, SILMIC II
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
470µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
940mA @ 120Hz