ECS-160-18-33-JEM-TR
Manufacturer No:
ECS-160-18-33-JEM-TR
Manufacture:
ECS Inc.
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
ECS-160-18-33-JEM-TR
Description:
CRYSTAL 16MHZ 18PF SMD
Series
ECX-32
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16MHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Package / Case
4-SMD, No Lead
Load Capacitance
18pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Stability
±50ppm
Type
MHz Crystal
Frequency Tolerance
±20ppm