PTR030V0135-BK1
Manufacturer No:
PTR030V0135-BK1
Manufacture:
Eaton-Electronics Division
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR030V0135-BK1
Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
Series
PolyTron™, PTR030V
Size / Dimension
0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Ratings
Current - Trip (It)
2.7A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Time to Trip
7.3s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
130 mOhms
Current - Max
40A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
30V