PA-5R0H474-R
Manufacturer No:
PA-5R0H474-R
Manufacture:
Eaton-Electronics Division
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PA-5R0H474-R
Description:
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Product Attribute
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension
0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
Series
PowerStor PA
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Tolerance
-20%, +80%
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz
Capacitance
470mF
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
5V