45-1231.21N8.000.101
Manufacturer No:
45-1231.21N8.000.101
Manufacture:
EAO
Package:
Datasheet:
45-1231.21N8.000.101
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 500V
Product Attribute
Actuator Type
Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Type, Color
LED, White
Electrical Life
Illumination Voltage (Nominal)
230 VAC
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP66/67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
45
Voltage Rating - AC
500V
Circuit
SPST-NO
Voltage Rating - DC
500V
Features
Color - Actuator/Cap
Clear (White Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Company Profile
45-1231.21N8.000.101 Relevant information
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 500V
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 500V
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 500V
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 500V
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 500V
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 500V