TL6120DF130QG
Manufacturer No:
TL6120DF130QG
Manufacture:
E-Switch
Package:
Datasheet:
TL6120DF130QG
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Attribute
Switch Travel
0.50mm
Illumination Voltage (Nominal)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
10.00mm
Operating Force
130gf
Series
TL6120
Switch Function
Off-Mom
Circuit
SPST-NO
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Outline
7.40mm x 7.40mm
Termination Style
Gull Wing
Features
Ingress Protection
Packaging
Tape & Reel (TR)
Actuator Orientation
Top Actuated
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Illumination
Non-Illuminated
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC