RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
Manufacturer No:
RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
Manufacture:
E-Switch
Package:
Datasheet:
RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
Description:
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
In Stock
29 pcs On sales
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Actuator Type
Round, Button
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Type, Color
LED, White
Electrical Life
500,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
3.5 VDC
Mechanical Life
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
RP8100
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
SPST-NO
Voltage Rating - DC
50V