KC34A30.001NLS
Manufacturer No:
KC34A30.001NLS
Manufacture:
E-Switch
Package:
Datasheet:
KC34A30.001NLS
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
In Stock
318 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Length
30.00mm
Number of Decks
1
Operating Force
8.770gfm
Series
KC
Circuit per Deck
3P4T
Features
Contact Material
Copper Alloy
Index Stops
Fixed
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Depth Behind Panel
18.50mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
4
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Contact Finish
Silver
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia