SMCJ60A-13-F
Manufacturer No:
SMCJ60A-13-F
Manufacture:
Diodes Incorporated
Datasheet:
SMCJ60A-13-F
Description:
TVS DIODE 60V 96.8V SMC
In Stock
944 pcs On sales
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMCJ60
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
SMC
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V