SA555S-13
Manufacturer No:
SA555S-13
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
SA555S-13
Description:
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8SO
Series
Frequency
500kHz
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
SA555
Current - Supply
13mA
Voltage - Supply
4.5V ~ 16V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C