1.5KE30CA-T
Manufacturer No:
1.5KE30CA-T
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE30CA-T
Description:
TVS DIODE 25.6V 41.4V DO201
In Stock
808 pcs On sales
Product Attribute
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
25.6V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36A
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Base Part Number
1.5KE30
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
Supplier Device Package
DO-201
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.4V