0603HP-720EJTS
Manufacturer No:
0603HP-720EJTS
Datasheet:
0603HP-720EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 72.0NH5% 550MA 0.4
Product Attribute
Q @ Freq
46 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
550mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
72nH
Frequency - Self Resonant
1.9GHz
Inductance Frequency - Test
150MHz
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
420mOhm