0603HP-361EGTS
Manufacturer No:
0603HP-361EGTS
Datasheet:
0603HP-361EGTS
Description:
CHIP INDUCTOR 360NH2% 170MA 4.0O
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
4Ohm
Q @ Freq
47 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
170mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Inductance
360nH
Frequency - Self Resonant
930MHz
Inductance Frequency - Test
100MHz