0603HP-271EGTS
Manufacturer No:
0603HP-271EGTS
Datasheet:
0603HP-271EGTS
Description:
CHIP INDUCTOR 270NH2% 260MA 2.25
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Inductance
270nH
Frequency - Self Resonant
1.05GHz
Inductance Frequency - Test
100MHz
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
2.25Ohm
Q @ Freq
46 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
260mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)