0603HP-251EKTS
Manufacturer No:
0603HP-251EKTS
Datasheet:
0603HP-251EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 250NH10% 240MA 3.0
Product Attribute
Inductance
250nH
Frequency - Self Resonant
1.05GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
3Ohm
Q @ Freq
45 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
240mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%