0603HP-240EJTS
Manufacturer No:
0603HP-240EJTS
Datasheet:
0603HP-240EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 24.0NH5% 1.1A 0.08
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
85mOhm
Q @ Freq
42 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
1.1A
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
24nH
Frequency - Self Resonant
2.95GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz