0603HP-121EJTS
Manufacturer No:
0603HP-121EJTS
Datasheet:
0603HP-121EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 120NH5% 420MA 0.72
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
720mOhm
Q @ Freq
47 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
420mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
120nH
Frequency - Self Resonant
1.55GHz
Inductance Frequency - Test
150MHz