0603HP-120EGTS
Manufacturer No:
0603HP-120EGTS
Datasheet:
0603HP-120EGTS
Description:
CHIP INDUCTOR 12.0NH2% 1.0A 0.11
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Inductance
12nH
Frequency - Self Resonant
4.1GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Q @ Freq
37 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
1A
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)