0603HP-101EGTS
Manufacturer No:
0603HP-101EGTS
Datasheet:
0603HP-101EGTS
Description:
CHIP INDUCTOR 100NH2% 470MA 0.54
DC Resistance (DCR)
540mOhm
Q @ Freq
49 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
470mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Inductance
100nH
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Inductance Frequency - Test
150MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Series
0603HP
Size / Dimension
0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)