0603HM-8N2EDTS
Manufacturer No:
0603HM-8N2EDTS
Manufacture:
Delta Electronics/Components
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603HM-8N2EDTS
Description:
CHIP INDUCTOR 8.2NH0.5 650MA 0.1
Product Attribute
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.5nH
Supplier Device Package
0603
Inductance
8.2nH
Frequency - Self Resonant
6GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Wirewound
Material - Core
Ceramic
Series
0603HM
Size / Dimension
0.055" L x 0.031" W (1.40mm x 0.80mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Features
Current - Saturation
Q @ Freq
35 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
650mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)