0402HS-6N2EKTS
Manufacturer No:
0402HS-6N2EKTS
Manufacture:
Delta Electronics/Components
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
0402HS-6N2EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 6.2NH10% 760MA 0.0
Product Attribute
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Type
Wirewound
Material - Core
Ceramic
Series
0402HS
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
83mOhm
Features
Current - Saturation
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
760mA
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0402
Inductance
6.2nH
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250MHz