0402HS-5N6EKTS
Manufacturer No:
0402HS-5N6EKTS
Datasheet:
0402HS-5N6EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 5.6NH10% 760MA 0.0
Series
0402HS
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
83mOhm
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
760mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Inductance
5.6nH
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz