0402HS-3N9EGTS
Manufacturer No:
0402HS-3N9EGTS
Datasheet:
0402HS-3N9EGTS
Description:
CHIP INDUCTOR 3.9NH2% 840MA 0.06
Product Attribute
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
66mOhm
Q @ Freq
19 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
840mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Inductance
3.9nH
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz